Szanowni Państwo!

Nasza  szkoła bierze udział w „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Celem tego projektu jest rozwijanie zainteresowań  uczniów poprzez promowanie i wspieranie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

W ubiegłym  roku szkolnym na stronie szkoły zamieszczona została ankieta, w której zadaliśmy pytanie o tytuły książek, które powinny zaleźć się na półkach naszej biblioteki. W efekcie nasz księgozbiór wzbogacił się aż o 670 egzemplarzy rozmaitych pozycji książkowych o łącznej wartości 15 tys. Złotych.

Z wielką przyjemnością otwierałyśmy ogromne paczki pełne pachnących nowością, kolorowych, pięknie wydanych  książek. Są wśród nich nie tylko bardzo potrzebne lektury, ale przede wszystkim pozycje przygodowe, obyczajowe, fantastyczne dla młodszych i starszych uczniów. Pozyskaliśmy mnóstwo książeczek dla najmłodszych czytelników, czego najbardziej brakowało w naszej bibliotece.

Udział w „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa” wiąże się z różnorodnymi aktywnościami. Termin ich realizacji zadania upływa 31 grudnia 2018 roku. W ciągu najbliższych miesięcy nasza biblioteka zorganizuje wiele wydarzeń i akcji czytelniczych. Zaplanowaliśmy konkursy literackie, plastyczne, wspólne czytanie dla dzieci oraz lekcje biblioteczne.

Dlaczego warto czytać? Najprostsza odpowiedź brzmi – bo czytanie jest jedną z najprzyjemniejszych form spędzania wolnego czasu. Otwierając książkę równocześnie otwieramy portal do innego świata, w którym możemy się zanurzyć, zapominając o troskach codziennego życia. Razem z literackimi bohaterami możemy przeżywać niesamowite przygody, odwiedzać obce kraje, a nawet światy. Przekonujemy się, że inni również borykają się z trudnymi problemami,  a skoro oni sobie z nimi radzą, to nam też się uda. Literatura pokazuje, jak radzić sobie z przeszkodami, które stawia przed nami los, uczy poznawania ludzi, odczytywania ich zachowań. W oczywisty sposób książki pobudzają wyobraźnię, budzą nowe zainteresowania, rozwijają intelekt, dostarczają nowych pomysłów, poszerzają świadomość i światopogląd. Czytanie wzbogaca słownictwo, pomaga w nauce ortografii.

Zachęcamy Państwa do czytania razem z dzieckiem, na przykład na dobranoc. Również dziecko może czytać nam lub rodzeństwu. 15 – 20 minut  dziennie wspólnego czytania w zupełności wystarczy. Nawet nie zauważą Państwo, jak dziecko z dnia na dzień będzie coraz chętniej czytać samodzielnie. Jest to o wiele lepsza forma spędzania wolnego czasu niż oglądanie telewizji…. i nic nie kosztuje. Wspólne czytanie może sprawiać przyjemność i dzieciom i dorosłym. Dajmy dobry przykład, czytajmy, wypożyczajmy lub kupujmy książki. Dzieci we wszystkim naśladują mamę i tatę – jeśli oni czytają, dla ich pociech to naturalna czynność  i styl życia.

Drodzy Państwo! Wasze dzieci mogą samodzielnie korzystać ze zbiorów biblioteki szkolnej. Każde dziecko, już od najmłodszych klas może tutaj samo przyjść, podejść do półki i samodzielnie wybrać coś do czytania. Mogą przy tym zawsze liczyć na pomoc bibliotekarza. Zwracam się zatem  do Państwa z prośbą o zachęcanie dzieci do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej. Nowiutkie książki czekają na półkach  i z niecierpliwością  szeleszczą kartkami. Nie mogą się doczekać,  by  zaprzyjaźnić się  z Państwa dziećmi..

Bibliotekarze SP3