Dęby Pamięci

      W tym roku szkolnym nasze Gimnazjum wraz z kilkoma innymi szkołami z terenu gminy Swarzędz brało udział w programie „Katyń…ocalić od zapomnienia”. Jego celem jest uczczenie pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej. Każdy dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Bykowni, Twerze lub Charkowie wiosną 1940 r. „Dęby Pamięci” posadzone w Swarzędzu poświęcone są osobom związanym z naszym miastem i gminą.

      Gimnazjum nr 3 zajmowało się zbieraniem dokumentacji i opracowaniem biogramu dwóch Bohaterów: podpułkownika Edmunda Bartlitza i porucznika Kazimierza Kędziory.

      W piątek 28 kwietnia przy skwerze obok Szkoły Podstawowej nr 4 odbyła się wzruszająca uroczystość sadzenia „Dębów Pamięci” poświęconych sześciu swarzędzanom. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miasta i gminy, Kuratorium Oświaty, delegacje szkół (nasze Gimnazjum reprezentowała klasa Ia) oraz przede wszystkim rodziny ofiar, m. in. prawnuczka i wnuczki Edmunda Bartlitza. Gimnazjaliści z Trójki otoczą szczególną opieką „Dęby Pamięci”  podpułkownika Edmunda Bartlitza i porucznika Kazimierza Kędziory i zadbają o to, aby pamięć o nich i innych ofiarach Zbrodni Katyńskiej przetrwała. W najbliższym czasie w naszym Gimnazjum odbędzie się spotkanie uczniów z rodziną Edmunda Bartlitza.

IK