Kontakt z pedagogiem:

tel. /61/8-174-950 wew. 32

Uczennico, Uczniu!

Zwróć się do pedagoga szkolnego gdy:

1. nie radzisz sobie z programem nauczania;
2. czujesz, że nikt Cię nie rozumie, jesteś samotny;
3. masz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej;
4. chciałbyś pomóc innym, nie wiesz w jaki sposób;
5. chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem;
6. masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić;
7. ktoś naruszy Twoje prawa;
8. ktoś stosuje wobec Ciebie przemoc fizyczną lub psychiczną;
9. chcesz zwyczajnie porozmawiać.

Rady dla Rodziców, jak pomóc dziecku uwierzyć w siebie

• Obdarzaj dziecko miłością bezwarunkową. Kochaj je za to, że jest, a nie za to, jakie jest.
• Wystrzegaj się nadopiekuńczości. Nie chroń dziecka przed wszelkimi trudnościami, nie ograniczaj jego swobody, nie utrudniaj mu zdobywania nowych doświadczeń.
• Często chwal starania i postępy swojego dziecko. Pamiętaj jednak, aby nie zachwycać się nad tym, co przychodzi mu bez trudu, bo Twoje pochwały szybko się zdewaluują.
• Nigdy nie porównuj swojego syna lub córki z innymi dziećmi. Każdy jest jedyny i niepowtarzalny. Twoje dziecko ma prawo być tym, kim jest oraz rozwijać się we własnym kierunku i we własnym tempie.
• Stwarzaj dziecku okazje do nawiązywania i utrzymywania przyjaźni oraz wspieraj podczas pierwszych towarzyskich niepowodzeń. Pomóż mu
w zrozumieniu reguł życia społecznego.
• Bądź dla dziecka źródłem pozytywnej wiedzy o nim samym. Często przypominaj mu dobre i radosne chwile z jego życia.
• Daj swojemu dziecku mocne oparcie w domu. Pozwoli mu to łatwiej znosić niepowodzenia i przykrości oraz uchroni je przed nadmiernym uzależnieniem od opinii i ocen innych ludzi.
• Dodawaj dziecku otuchy i odwagi, szczególnie wtedy, kiedy się czegoś obawia lub przeraża je jakaś nowa sytuacja. Pomożesz mu w ten sposób podejmować coraz trudniejsze zadania.
• Nigdy nie odbieraj dziecku nadziei i marzeń. Pozwól mu zamieniać najskrytsze pragnienia w fantazję.