Poczwarka

KSIĄŻKA MIESIĄCA  – Dorota Terakowska – „Poczwarka”

„Poczwarka” – książka dla wrażliwych odbiorców

Poczwarka to historia małżeństwa, którego życie przypomina serialową sielankę. Mają po trzydzieści kilka lat, dokładnie opracowany „rodzinny biznesplan”. Ład ich świata burzy pojawienie się córeczki innej niż oczekiwali – „Poczwarki”.

Już w szpitalu rodzice muszę podjąć decyzję, czy dziecko przekazać pod opiekę specjalistów, czy zabrać do domu. Od tego momentu rodzina powoli się rozpada – matka zajmuje się wyłącznie córką, a ojciec całkowicie poświęca się pracy. Myszka, bo tak nazywana jest przez matkę dziewczynka, ma najcięższy przypadek zespołu Downa. Nigdy nie nauczy się najprostszych czynności, takich jak czytanie, pisanie, robienie herbaty, itp. Żyje ona we własnym świecie i pragnie nauczyć się tańczyć. Najgorsze jest jednak to, że Poczwarka nigdy nie zmieni się w motyla, nigdy nie będzie miała skrzydeł, by lekko, swobodnie poruszać się w rytmie muzyki. Córka ma dokładnie takie samo życie wewnętrzne jak inni, tyle że nie potrafi tego wyrazić. Świat Myszki pozostaje jednak przed nami otwarty dzięki narracji. Poznajemy myśli, uczucia bohaterki, dowiadujemy się jak mozolnie, z wysiłkiem równym boskiemu stwarzaniu świata mała dziewczynka obłaskawia rzeczywistość, to znaczy wpuszcza do swojego umysłu zjawiska natury, kolory, kształty, procesy, aby się z nimi oswoić.

Poczwarka to opowieść o Kopciuszku, który nigdy nie pójdzie na bal, to opowieść o poczwarce, z której nigdy nie narodzi się motyl.Powieść Terakowskiej przeznaczona jest dla wszystkich, którzy szukają inności daleko, natomiast nie zauważają jej wokół siebie. Poczwarka jest próbą poszerzenia takiej normy.

Zachęcamy do przeczytania!!! Książka dostępna jest w szkolnej bibliotece.

Bibliotekarze z Gimnazjum nr 3