EKONOBLIŚCI I EKOPATROL

     6 grudnia 2017 roku odbyło się wyjątkowe spotkanie ludzi skupionych wokół tematyki ochrony środowiska.

     Uczniowie naszej szkoły, realizujący projekt „Swarzędz bez elektrośmieci” mieli okazję poznać specyfikę pracy panów ze straży Miejskiej w Swarzędzu, tworzących Ekopatrol.

    Uczniowie zadawali wiele pytań, na które panowie odpowiadali szczegółowo, z uśmiechem na twarzach i z dużym zapałem. Dowiedzieliśmy się m.in., że Ekopatrol skutecznie walczy z dzikimi wysypiskami na terenie gminy, ale także pomaga  bezdomnym zwierzętom.  Przede wszystkim panowie dbają o czyste powietrze w naszej gminie poprzez liczne interwencje w razie podejrzenia palenia śmieci w piecach. Niestety okazuje się, że mieszkańcy wciąż nie mają świadomości i chęci do dbałości o czyste środowisko…nadal wyrzucają śmieci do lasu, rzeki, nadal palą nawet niebezpieczne śmieci w przydomowych paleniskach. Nie zdają sobie sprawy, że wszystkie szkodliwe substancje opadną w końcu na nasze gleby, warzywa w ogródkach a my sami je wdychamy. Niektórych nie odstraszają nawet wysokie kary pieniężne.

     Ekopatrol dysponuje coraz nowocześniejszym sprzętem do walki z zagrożeniami dla naszego środowiska, w tym roku stali się właścicielami bezzałogowego systemu powietrznego- drona. Dzięki temu nowoczesnemu urządzeniu będzie możliwa obserwacja z góry wszystkich tych, którzy łamią zasady racjonalnego gospodarowania odpadami.

    Cieszymy się, że Ekopatrol  podnosi świadomość mieszkańców związaną z ochroną środowiska naturalnego. Cieszymy się, że poprzez naszą akcję „Swarzędz bez elektrośmieci” możemy przyłączyć się i wspierać działalność Ekopatrolu.

     Przypominamy, że zbiórka elektrośmieci wciąż trwa.

                                                                                                                                                                 Ekonobliści