BohaterOn – kartka do Powstańca

Biblioteka Szkolna 27 października zorganizowała akcję, której celem było włączenie się do ogólnopolskiego projektu BohaterOn – wyślij kartkę do Powstańca.

Uczniowie z klas IV i VII dowiedzieli się najważniejszych informacji o Powstaniu Warszawskim, a także mogli obejrzeć na ten temat wystawę , która przybliżała ideę akcji „BohaterOn – wyślij kartkę do Powstańca”.

Później, w czasie godzin wychowawczych, uczniowie wypisywali kartki. Zawierały one słowa podziwu, podziękowania, wyrazy szacunki oraz pozdrowienia dla jeszcze żyjących Bohaterów, którzy w 1944 roku bronili naszej Stolicy.

 Co napisaliście do Powstańców? Oto niektóre podziękowania:

„Podziwiam Państwa za tak długą walkę. Tak naprawdę mogę dzięki Państwu żyć w swoim kraju.”

„Chciałabym podziękować za tak wielkie czyny, których nie wiem, czy ja bym dokonała”

„Dziękuję za to, że walczyliście do końca i się nie poddawaliście. Podziwiam Was za to, że w takim młodym wieku walczyliście za Polskę”

„Dziękuję, że walczyliście za Polskę i za Warszawę i za to, że dzięki Wam mogę żyć w Polsce.”

„Drodzy Państwo! Bardzo dziękuję za obronę Polski. Podziwiam Państw odwagę. Życzę dużo zdrowia i szczęścia.”

„Jako jedna z wielu przedstawicielek młodego pokolenia chciałabym podziękować Panu za wolną i piękną Polskę, bo to dzięki takim ludziom jak Pan mogę teraz mówić o wolnej Polsce.”

„Dziękuję bardzo za walkę o Ojczyznę oraz za wytrwałość i wole walki”

„Pamiętamy o Was i waszym wspaniałym czynie. Dziękujemy za za wszytko i gratulujemy.”

„Dziękuję Wam za walkę w imieniu tych, którzy teraz mogą żyć w bezpiecznym i niezależnym kraju.”

„Pragnę podziękować Tobie za uczestnictwo w Powstaniu i walkę o nasza Ojczyznę. Podziwiam Cię bardzo i pozdrawiam!”

„Dzień Dobry! Chciałabym podziękować wszystkim osobom, które walczyły w Powstaniu o tę Polskę, którą mamy teraz. Dziękuję, jesteście wielcy!”

„Dzień Dobry! Dziękuję Wam za wytrwałą walkę i obronę naszej Ojczyzny. Naprawdę podziwiam Was i jeszcze raz bardzo dziękuję za to, że właśnie w tym momencie mogę żyć w wolnym kraju.”

„Dzień dobry! Dziękuję za to, że mogę żyć w wolnym kraju. Że mogę żyć, nie bojąc się wyjść na ulicę. Że Polska jest niepodległa. Za to bardzo dziękuję!”

„Dzień dobry! Chciałabym podziękować za to, że miał Pan odwagę, by stawić czoło okupantom kilkadziesiąt lat temu i podziwiam odwagę i ducha walki.”

 Kilka informacji o akcji BohaterOn:

Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było ono uosobieniem naszych kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom.

Niestety wśród kolejnych pokoleń wraz z biegiem czasu świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z ludzkiej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek. Chcemy im to dać…

BohaterON to projekt mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego.

BohaterON ma edukować społeczeństwo, bazując na tysiącach historii Powstańców. Ma pokazywać nie tylko tło historyczne, ale także sukcesy, dramaty i emocje każdego z nich.

Z jednej strony jest to promocja patriotycznych postaw, tożsamości narodowejedukowanie społeczeństwa. Z drugiej natomiast – hołd złożony wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę.

2014 roku z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego dzieci z ponad 30 szpitali z całej Polski wykonywały biało-czerwone kartki. Wzruszające prace małych pacjentów zostały przekazane uczestnikom walk o stolicę. Wielu z nich w bardzo emocjonalny sposób dziękowało nadawcom za otrzymane listy, a zainicjowany dialog pokoleń trwa do dziś.

W tym roku nie tylko dzieci wypiszą Kartkę dla Powstańca. Chcąc przyczynić się do rozwoju dialogu międzypokoleniowego i włączenia zapomnianych bohaterów do świadomości społecznej, umożliwiamy każdemu Polakowi wysłanie pocztówki do wybranego Bohatera i pokazanie, że pamięta o historii swojego kraju i ludziach, który walczyli o jego wolność.

Osoby zainteresowane odsyłamy do strony: https://bohateron.pl/